הסכמי מייסדים ושותפים – איך לעשות זאת נכון ?

19 במרץ 2017

הסכם מייסדים הוא חוזה משפטי המגדיר את מערכת היחסים בין שותפים  בחברה או בשותפות . להבדיל מתקנון  ומסמכים פורמליים אחרים הנדרשים על פי החוק בעת הקמת חברה , הסכם מייסדים אינו חובה חוקית כלל ועיקר אולם חשיבותו לתקינות מערכת היחסים העתידית בין השותפים עולה עשרות מונים על ההליכים הפורמליים האחרים .
הסכם המייסדים מגדיר בין היתר את חלוקת הבעלות על העסק המשותף , סדרי הניהול וההפעלה שלו ,  השקעות  השותפים ובמקרים רבים את זכויותיו וחובותיו של כל שותף במיזם .
חשוב לציין , בניגוד למסמכים הפורמליים האחרים אשר נעשים ברב המקרים באופן אוטומטי בממשק מול עורך הדין שמקים את החברה ברשויות ,  עצם הדיוןעל ההסכם מחייב את השותפים למיזם לדון בהיבטים הקשורים בהקמת העסק ובניהולו ומציף  זוויות ראייה שונות על הקמת וניהול העסק  , מה שמונע  במקרים רבים מחלוקות וקונפליקטים עתידיים .
בעלי עסקים רבים שעימם אני נפגש במהלך עבודתי , מתרברבים כי אין בינהם הסכם והם  סומכים אחד על השני.. אני כמובן שמח על כל מערכת יחסים הרמונית אך מנסיוני  במקרים לא מעטים מתקדרים השמיים וההרמוניה נסדקת ..
בעלים של עסק ותיק ומצליח שאני מלווה נכנסו לאחרונה לעימות  , ברקע הדברים רצונו של אחד השותפים לשלב את בנו בניהול העסק והתנגדות של השותף השני לקליטת בני משפחה . מדובר בסוגייה עקרונית שבהחלט ניתן לצפות אותה, להציף את הדיון לגביה ביום הקמת החברה ולקבוע מדיניות מחייבת במסגרת ההסכם .
במקרה אחר , בו  נדרשה הזרמה של כסף לעסק , הוזרם סכום משמעותי על ידי אחד השותפים ואולם לא הוגדר  האם וכיצד משתנה חלוקת המניות לאחר ההזרמה , מה שגרם למתח גדול בין השותפים .
יודגש , הסכם שותפים אינו "המדריך"  לתפעול העסק ובמידה והשותפים אינם בוגרים מספיק כדי ליישב בינהם מחלוקות יום יומיות , ההסכם לא ימנע גרימת נזק לפעילות העסקית , הסכם  שותפים טוב , ככל הסכם משפטי אחר , מייצר את המסגרת הכללית לפעילות  , ההסכמות העיקריות והחשובות והגנה לעת הצורך לכל אחד מהשותפים .
אני מזמין אתכם לפנות אלי , בין אם אתם נמצאים במהלך של הקמת עסק או שהעסק פעיל ואתם רוצים לעגן את מערכת היחסים בהסכם ,  בתהליך מהר ופשוט  אבנה עבורכם הסכם שותפים שיהיה לעזרכם לשנים רבות . 

עו"ד חגי שדה
רגע לפני שמתחילים לבנות ולשדרג את הבית שלכם, אנו נדרשים לבצע עבודות הריסה המתבצעות בהתאם לתוכנית, לפרק מערכות ורכיבים שונים, לפנות אותם באופן מסודר ולהכין את הנכס לתחילת הבניה ועבודות הגמר שאחריהן.

אומרים עלינו

קרן קיימת לישראל תיטע 10 עצים ביערות הכרמל במסגרת תהליך שיקומם. מוקדש בהערכה לעו"ד חגי שדה על תרומתך הרבה למשרד, איחולי הצלחה בכל מעשיך !

עו"ד רם דקל
רם דקל ושות' - משרד עורכי דין ונוטריון

אני רוצה להודות לעו"ד חגי שדה על עזרתו המהירה, המקצועית ובעיקר על האנושיות שלו, דבר שאינו מובן מאליו בג'ונגל שמאפיין את חבריו למקצוע ! פניתי אליו ונעניתי במענה מקצועי, בשעות הכי לא סבירות ובזמן מצוקה. הוא הקשיב, טיפל, הרגיע והכניס את הכל לפרופורציה. באדיבות ובשלווה ובשיא הידע והמקצועיות

ריקי גרין
אומנית יוצרת ומעצבת על משי

אכן מדובר בעו"ד מנוסה בתחומו המעניק ללקוח שקט וביטחון הן בשוטף והן בזמן משבר, מומלץ בחום מניסיון...

שי חזן
שמאי מקרקעין

פניתי לחגי שייצג אותי בעסקה מסחרית הנוגעת לנדל"ן בו התעניינתי. הוא היה מאוד מקצועי, רציני וזמין, הוא עשה את העבודה במסירות רבה וירד לעומק. מעבר לזה הוא איש פשוט מקסים שתענוג לעבוד איתו ! אני מאוד ממליצה לעבוד עם חגי

נגה ארנסון
אדריכלית ומעצבת פנים

חגי הוא ממש שר ההגנה של כל עסק. לכל מי שלא רוצה להסתבך עם חוזים, חובות ושאר מרעין בישין מול לקוחות וספקים מומלץ לבוא ולהתייעץ עם חגי ולהבין כמה חשוב למנוע לפני ולנהל אחרי אתגרים משפטיים שכל עסק צריך ועלול לפגוש לאורך הדרך

עידו יסודי
מאמן עסקי בשיטת מיינדפולנס

ממליץ על חגי בחום לוהט: מקצוען מהשורה הראשונה, איש טוב עם לב זהב ואדם שכל אחד זקוק לו לידו

ארז מזרחי
מאמן אישי

עו"ד שדה הינו עורך דין איכותי, מקצועי, קפדן ואדיב, אשר תמיד נמצא קשוב וסבלני לצרכיי המיוחדים והתובעניים, גם כאשר אלו נדרשו בלוחות זמנים צפופים ובשעות לא סבירות. עו"ד שדה טיפל, בין היתר, בהסכמי ההתקשרות של משרדינו בהיקפים של מיליוני ש"ח, בעברית ובאנגלית, בארץ ובחו"ל, בתביעות משפטיות שונות בתחום המקרקעין והאזרחי, ולקח חלק במשאים ומתנים מורכבים לצידי. עו"ד שדה ניכר ביכולותיו להבחין בין עיקר לטפל, בתגובותיו היסודיות אך מהירות, וביחסו החם והאדיב, שביחד נתנו כל אלה, הרגשה טובה שיש על מי לסמוך.

אלעד יהודה
מנכ"ל י.א. ישר אדריכלים (1991) בע"מ

עו״ד חגי שדה, אתה פשוט אלוף בכל תחום שנדרש ליווי וייצוג בבית המשפט. זו זכות להכיר עו״ד מקצוען כמוך, שעושה עבודה מצוינת ומתקשר עם אנשים ולקוחות עם המון אינטליגנציה רגשית. אתה מסור, מדוייק ויודע את עבודתך לעומק. מאוד ממליץ עליך. זו זכות לעבוד איתך. המשך לחולל !

עופר מלמד
מבכירי המאמנים והמנטורים העסקיים בישראל ויוצר שיטת המכלול

בעקבות סוגיה מורכבת בדיני עבודה, פניתי לעו"ד חגי שדה. עוד באותו היום קיבלתי תשובה ופתרון. חגי גם דאג לשלוח לי פסקי דין בנושא. תודה על העזרה, תשובה מהירה ויסודית בתחום שלא רבים שולטים בו. בהחלט עו"ד שאמליץ ללקוחותיי ומכריי.

סרג'יו אפשטיין
סוכן ביטוח - אגוז סוכנות לביטוח

חגי הוא עורך דין פרפקציוניסט, יסודי ואחראי, אשר השקיע שעות עבודה נוספות רבות, הכל כדי שהטיפול וכתבי בי-הדין שהוא מגיש יכללו את כל הטיעונים המשפטיים הרלוונטיים, בצורה המובנת ביותר לקורא ותוך תמיכת טיעוניו בפסיקה וחקיקה עדכניים, אותם הקפיד לקרוא באופן שוטף.
במשך שנות עבודתו כעו"ד שכיר במשרדי, הוא טיפל באופן מקצועי ועצמאי במאות תיקים, מהם גדולים ומורכבים, בכל תחומי המשפט האזרחי-מסחרי, למן שלב משלוח מכתב ההתראה, דרך הגשת כתבי הטענות והתצהירים וכלה בשלב חקירות העדים בבית המשפט והגשת הסיכומים. התיקים שנמסרו לטיפולו של חגי היו של לקוחות קטנים כמו גם, כאלה של חברות ענק, והוא היטיב להבחין בין אופי הטיפול הנדרש בכל אחד מסוגי לקוחות אלה.
כמעסיק ידעתי תמיד כי כאשר אני מעביר לטיפולו של חגי תיקים, יש על מי לסמוך וכי הם יטופלו באופן הטוב ביותר תוך עמידה בזמנים ובאיכות שדרשתי.

עו"ד דב ארבל ז"ל
דב ארבל ושות' - עורכי דין

מדובר בעורך דין בעל ניסיון רב בתחום המסחרי אשר נלחם למען הלקוחות ומביא תוצאות, משרה ביטחון והרגשה שהדברים בשליטה ושיש על מי לסמוך

דניאל ששון
מנכ"ל "משכנתא בחוכמה"