banner

טיפול בתחרות לא הוגנת

המתחרים של העסק הם, למעשה, עסקים אחרים הפונים לאותו פלח שוק, וככאלה, קיים פוטנציאל התנגשות בינם לבין העסק בסוגיות שונות. המחוקק היה ער לפוטנציאל זה והתקין מארג חוקים שיבטיח קיומה של תחרות חופשית והוגנת בין עסקים.

פעמים רבות מתחרה של העסק, מזהה כי מוצר/שירות או תהליך ייצור או עיצוב ייחודי או סוד מסחרי של העסק – מצליח, ומחליט לחקות אותו, ובכך, הוא "רוכב" ללא תשלום על יתרון יחסי שרכש העסק בזיעת אפו, כספו, זמנו ויצירתיותו.

פעמים אחרות, מנסים מתחרי העסק לנגוס בנתח השוק שלו באמצעות כריתת בריתות מסחריות ביניהם (לגבי מחיר, רווח, חלוקת שוק, כמות המוצרים ואיכותם וכד'), מיזוגם אלה באלה, ניצול כוחם המונופוליסטי, מכירת מוצרים/שירותים בהפסד, חיקוי הלוגו המשמש את העסק, פרסום מידע כוזב אודות המוצרים/השירותים של העסק ומניעה לא הוגנת של גישת לקוחות העסק אליו. 

חליפת הגנה משפטית לעסק, בכל הנוגע למתחריו, היא הדרך למנוע מצבים מעין אלה בטרחה מזערית ובעלות קטנה יחסית. 

לרשות כל עסק עומדים מספר רב של כלים משפטיים כדי להגן על עצמו וכדי להבטיח לעצמו סביבה עסקית הוגנת ותחרותית, ובין השאר אפשרות ל:

 1. רישום פטנט- זכות משפטית המאפשרת לבעל פטנט למנוע מאחרים להשתמש בהמצאה חדשה, מועילה, ניתנת לשימוש תעשייתי ובעל התקדמות המצאתית שלו- שלא כדין. פטנט ניתן על המצאות שעניינן מוצרים או תהליכי ייצור המשמשים בתעשייה.
 2. רישום מדגם- זכות קניינית במסגרתה מוענקת הגנה על עיצוב מוצר תעשייתי חדש או מקורי. זכות זו נועדה להקנות לבעל המדגם הרשום בלעדיות על השימוש במדגם.
 3. רישום סימן מסחר- סימני מסחר הינם אותיות, ספרות, מילים, דמויות, צלילים או צירופים של אלה, המשמשים את היצרנים או מספקי השירותים כדי לסמן את סחורותיהם או שירותיהם, כך שיזוהו על ידי הצרכן. רישום סימן המסחר מעניק לבעליו זכות שימוש ייחודית בסימן לגבי סחורות ו/או שירותים שבגינם הוא נרשם, מאפשר לבעליו לבנות לעצמו מוניטין ולהבדיל את עצמו ממתחריו. בנוסף, רישום הסימן משרת גם את הצרכנים ומונע הטעייה.
 4. הגשת תביעות נזיקיות בהתאם להוראות חוק עוולות מסחריות, בין היתר, בנושאים הבאים:
  4.1 גניבת עין- במקרה בו מתחרה לכך שנכס שהוא מוכר או שירות שהוא נותן, ייחשבו בטעות כנכס או כשירות של בעל העסק, או שכזה שיש להם קשר לבעל העסק. 
  4.2 תיאור כוזב- במקרה בו מתחרה מפרסם או גורם לפרסום מידע, אשר הוא יודע שאינו נכון, לגבי העסק, נכס או שירות שלו.
  4.3 התערבות לא הוגנת- במקרה בו מתחרה מונע באופן לא הוגן גישה של לקוחות, עובדים או ספקים אל העסק, הנכס או השירות של העסק.
  4.4 גזל סוד מסחרי- סוד מסחרי מוגדר כמידע עסקי מכל סוג שהוא, שאינו נחלת הרבים ושאינו ניתן לגילוי בנקל על ידי אחרים. גם שימוש של מתחרה בסוד מסחרי ללא הסכמת בעליו של הסוד, קרי, בעל העסק, בניגוד להסכם או לחובת אמון, מהווה עוולה.
 5. פנייה לממונה על ההגבלים העסקיים במקרה של הפרת חוק ההגבלים העסקיים, כגון:
  5.1 גיבוש הסדר כובל (קרטל) בין מתחרי העסק- הכוונה להסדר בין בני אדם המנהלים עסקים, בו (לפחות) אחד הצדדים מגביל את עצמו, באופן העלול להפחית התחרות בינו לצדדים אחרים. הסדר כובל מתקיים כאשר יש הסכמה לגבי המחיר שיידרש או ישולם עבור מוצר או שירות; כאשר מוסכם על הרווח שעשוי להיות מופק; כאשר מתבצעת חלוקת שוק (חלוקה גאוגרפית או לפי סוג הצרכנים); או כאשר ההסכם נוגע לכמות או איכות המוצר או השירות המסופק.
  5.2ניצול כוחו של מונופול לרעה- הכוונה למתחרה השולט ביותר מ-50% מכלל אספקת או רכישת נכסים או שירותים מנתח השוק של העסק. הממונה רשאי לנקוט פעולות כנגד מונופולים. הוא רשאי לתת לחברה שהוכרזה כמונופול צווים, בהם הוא מפרט כיצד עליה לנהוג. הממונה יכול לחייב את המונופול לחדול ממעשים הפוגעים באופן לא הוגן בצרכנים או במתחרים, או למנוע מהמונופול לנצל לרעה של כוח דומיננטי בשוק.
  5.3 השפעה בלתי הוגנת של מיזוגים- הרשות להגבלים עסקיים תתערב במיזוג שבו יש חשש סביר לפגיעה בתחרות או לפגיעה בציבור. 
  5.4 מכירה בהיצף- היא במחיר נמוך מעלות היצור, שמטרתו היא לדחוק מתחרים מהשוק ולאפשר למתחרה, לאחר יציאת מתחריו להעלות מחירים. כללי הסחר העולמי והחוק בישראל מאפשרים להטיל, במקרים המתאימים, קנסות והיטלים על מכירות בהיצף.

בעלי עסקים רבים פונים למשרדנו על מנת שנגבש עבורם מבעוד מועד הגנות משפטיות כאמור נגד מתחריהם ובמקרים אחרים, כי נייצגם בהליכים משפטיים נגד מתחרים הפוגעים בפעילות או רווחיות עסקם, באמצעים לא הוגנים ומנוגדים לחוק.

הליך משפטי הוא היקר והממושך ביותר מבין אלה הקיימים בערוץ המשפטי, ועל כן , אנו מזמינים אתכם לפנות אלינו כבר היום לפגישת ייעוץ  ראשונית ללא תשלום על מנת שנתפור יחד את חליפת ההגנה המתאימה בדיוק לעסק שלכם. 

אומרים עלינו

בעקבות סוגיה מורכבת בדיני עבודה, פניתי לעו"ד חגי שדה. עוד באותו היום קיבלתי תשובה ופתרון. חגי גם דאג לשלוח לי פסקי דין בנושא. תודה על העזרה, תשובה מהירה ויסודית בתחום שלא רבים שולטים בו. בהחלט עו"ד שאמליץ ללקוחותיי ומכריי.

סרג'יו אפשטיין
סוכן ביטוח - אגוז סוכנות לביטוח

קרן קיימת לישראל תיטע 10 עצים ביערות הכרמל במסגרת תהליך שיקומם. מוקדש בהערכה לעו"ד חגי שדה על תרומתך הרבה למשרד, איחולי הצלחה בכל מעשיך !

עו"ד רם דקל
רם דקל ושות' - משרד עורכי דין ונוטריון

חגי הוא עורך דין פרפקציוניסט, יסודי ואחראי, אשר השקיע שעות עבודה נוספות רבות, הכל כדי שהטיפול וכתבי בי-הדין שהוא מגיש יכללו את כל הטיעונים המשפטיים הרלוונטיים, בצורה המובנת ביותר לקורא ותוך תמיכת טיעוניו בפסיקה וחקיקה עדכניים, אותם הקפיד לקרוא באופן שוטף.
במשך שנות עבודתו כעו"ד שכיר במשרדי, הוא טיפל באופן מקצועי ועצמאי במאות תיקים, מהם גדולים ומורכבים, בכל תחומי המשפט האזרחי-מסחרי, למן שלב משלוח מכתב ההתראה, דרך הגשת כתבי הטענות והתצהירים וכלה בשלב חקירות העדים בבית המשפט והגשת הסיכומים. התיקים שנמסרו לטיפולו של חגי היו של לקוחות קטנים כמו גם, כאלה של חברות ענק, והוא היטיב להבחין בין אופי הטיפול הנדרש בכל אחד מסוגי לקוחות אלה.
כמעסיק ידעתי תמיד כי כאשר אני מעביר לטיפולו של חגי תיקים, יש על מי לסמוך וכי הם יטופלו באופן הטוב ביותר תוך עמידה בזמנים ובאיכות שדרשתי.

עו"ד דב ארבל ז"ל
דב ארבל ושות' - עורכי דין

חגי הוא ממש שר ההגנה של כל עסק. לכל מי שלא רוצה להסתבך עם חוזים, חובות ושאר מרעין בישין מול לקוחות וספקים מומלץ לבוא ולהתייעץ עם חגי ולהבין כמה חשוב למנוע לפני ולנהל אחרי אתגרים משפטיים שכל עסק צריך ועלול לפגוש לאורך הדרך

עידו יסודי
מאמן עסקי בשיטת מיינדפולנס

אני רוצה להודות לעו"ד חגי שדה על עזרתו המהירה, המקצועית ובעיקר על האנושיות שלו, דבר שאינו מובן מאליו בג'ונגל שמאפיין את חבריו למקצוע ! פניתי אליו ונעניתי במענה מקצועי, בשעות הכי לא סבירות ובזמן מצוקה. הוא הקשיב, טיפל, הרגיע והכניס את הכל לפרופורציה. באדיבות ובשלווה ובשיא הידע והמקצועיות

ריקי גרין
אומנית יוצרת ומעצבת על משי

עו״ד חגי שדה, אתה פשוט אלוף בכל תחום שנדרש ליווי וייצוג בבית המשפט. זו זכות להכיר עו״ד מקצוען כמוך, שעושה עבודה מצוינת ומתקשר עם אנשים ולקוחות עם המון אינטליגנציה רגשית. אתה מסור, מדוייק ויודע את עבודתך לעומק. מאוד ממליץ עליך. זו זכות לעבוד איתך. המשך לחולל !

עופר מלמד
מבכירי המאמנים והמנטורים העסקיים בישראל ויוצר שיטת המכלול

אכן מדובר בעו"ד מנוסה בתחומו המעניק ללקוח שקט וביטחון הן בשוטף והן בזמן משבר, מומלץ בחום מניסיון...

שי חזן
שמאי מקרקעין

עו"ד שדה הינו עורך דין איכותי, מקצועי, קפדן ואדיב, אשר תמיד נמצא קשוב וסבלני לצרכיי המיוחדים והתובעניים, גם כאשר אלו נדרשו בלוחות זמנים צפופים ובשעות לא סבירות. עו"ד שדה טיפל, בין היתר, בהסכמי ההתקשרות של משרדינו בהיקפים של מיליוני ש"ח, בעברית ובאנגלית, בארץ ובחו"ל, בתביעות משפטיות שונות בתחום המקרקעין והאזרחי, ולקח חלק במשאים ומתנים מורכבים לצידי. עו"ד שדה ניכר ביכולותיו להבחין בין עיקר לטפל, בתגובותיו היסודיות אך מהירות, וביחסו החם והאדיב, שביחד נתנו כל אלה, הרגשה טובה שיש על מי לסמוך.

א. יהודה
מנכ"ל ישר אדריכלים בע"מ

ממליץ על חגי בחום לוהט: מקצוען מהשורה הראשונה, איש טוב עם לב זהב ואדם שכל אחד זקוק לו לידו

ארז מזרחי
מאמן אישי

פניתי לחגי שייצג אותי בעסקה מסחרית הנוגעת לנדל"ן בו התעניינתי. הוא היה מאוד מקצועי, רציני וזמין, הוא עשה את העבודה במסירות רבה וירד לעומק. מעבר לזה הוא איש פשוט מקסים שתענוג לעבוד איתו ! אני מאוד ממליצה לעבוד עם חגי

נגה ארנסון
אדריכלית ומעצבת פנים

מדובר בעורך דין בעל ניסיון רב בתחום המסחרי אשר נלחם למען הלקוחות ומביא תוצאות, משרה ביטחון והרגשה שהדברים בשליטה ושיש על מי לסמוך

דניאל ששון
מנכ"ל "משכנתא בחוכמה"

עו"ד חגי שדה
עו"ד שדה הינו בעל תואר בוגר במשפטים (LL.B.) ותואר בוגר במינהל עסקים (B.A.), עוסק בעריכת דין, תוך דגש על האספקטים הכלכליים, המימוניים והחשבונאיים בכל תיק ובכל עסקה בהם הוא מטפל. לעו"ד שדה ניסיון רב בייצוג לקוחות בעסקאות ובתביעות מסחריות גדולות ומתוקשרות, שחלקן אף פורסמו במסגרת כתבות בעיתון "גלובס" וכן בייצוג לקוחות ישראליים מול גורמים בחו"ל.

נשמח לעמוד לרשותך